Home & + | Search
Featured Categories: Special Focus | Performance Reviews | Previews | DanceSpots | Arts and Education | Press Releases
Join ExploreDance.com's email list | Mission Statement | Copyright notice | The Store | Calendar | User survey | Advertise
Click here to take the ExploreDance.com user survey.
Your anonymous feedback will help us continue to bring you coverage of more dance.
SPOTLIGHT:
COMPETITIONS
ExploreDance.com is sponsored by
ExploreDance.com Kickstarter Campaign

The ExploreDance.com Kickstarter campaign is live! Please consider backing our campaign to help us expand our coverage of dance.
www.kickstarter.com/projects/1306220552/exploredancecom
ExploreDance.com (Magazine)
Web
Other Search Options
Dr. Roberta E. Zlokower
Competitions
Ballet
Lincoln Center
USA
United States
New York City
New York
New York, NY
ExploreDance.com is sponsored by
******* ** **
exploredance.com

Youth America Grand Prix - List of Winners

by Dr. Roberta E. Zlokower
April 28, 2003
Lincoln Center
Lincoln Center for the Performing Arts, Inc.
140 West 65th Street
New York, NY 10023
212.875.5456

About the Author:


Youth America Grand Prix 2003

The Winners

SENIOR AGE DIVISION

Grand Prix - Seo Hee, 16 (Universal Ballet Academy, D.C.)

SENIOR AGE DIVISION - MALE DANCERS

1st Place - Joseph Gatti, 18 (Orlando Ballet School, FL)

2nd Place - Mugen Kazama, 16 (Hoshi Katumi Ballet Arts, JAPAN)

3rd Place (tie)
Christian Squires, 16 (SC Governor's School for the Arts, SC)
Ian Lindeman, 15 (Universal Ballet Academy, D.C.)

SENIOR AGE DIVISION - FEMALE DANCERS

1st Place - Angelina Zuccarini, 16 (The Academy of Dance Arts, IL)

2nd Place - Jade Payette, 15 (Southland Ballet Academy, CA)

3rd Place (tie)
Meghan Van Winkle, 16 (Southland Ballet Academy, CA)
Ami Sakachi, 18 (Soda Ballet School, JAPAN)

OUTSTANDING CONTEMPORARY DANCER AWARD
(Special prize for excellence in contemporary dance category)

Rachel McKeever, 17 (SC Governor's School for the Arts, SC)

JUNIOR AGE DIVISION

YOUTH GRAND PRIX - Katherine Williams, 14 (Ballet Royale Institute of Maryland, MD)

1st Place - Isabella Gasparini, 14 (Ballet Toshie Kobayashi, BRAZIL)

2nd Place - Flavia Carlos, 14 (School of Dance Petite Danse, BRAZIL)

3rd Place - Shiho Nakamura, 13 (Mie Hatanaka Ballet School, JAPAN)

JUNIOR AGE DIVISION - BEST MALE DANCER AWARD
(1st Place Award - given when less than a minimum number of dancers participated in a category)
Isaac Hernandez, 12 (Escuela Superior de Ballet de Guadalajara, MEXICO)

OUTSTANDING TEACHER AWARD - Slava Mesropov

OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD - Chantelle Collier

OUTSTANDING SCHOOL AWARD - Universal Ballet Academy (Formerly The Kirov Academy)

PRE - COMPETITIVE AGE DIVISION

HOPE AWARD
April Giangeruso, 11 (Universal Ballet Academy, D.C.)

1st Place - Anna Ishii, 11 (Noriko Hora Ballet School, JAPAN)

2nd Place - Whitney Jensen, 10 (Jacqueline Colledge School of Ballet, UT)

3rd Place (tie)
Chie Kato, 10 (Tanaka Chikato Ballet School, JAPAN)
Marcella Montes, 11 (School of Dance Petite Danse, BRAZIL)

Special Mention from the Judges
Esteban Hernandez, 8 (Escuela Superior de Ballet de Guadalajara, MEXICO)
Sakura Sakamoto, 11 (Tanaka Chikako Junior Ballet School, JAPAN)

ENSEMBLES

1st Place
Academy of Dance Arts, IL (for "Sweet Heart Dolls")

2nd Place (tie)
Academy of Dance Arts, IL (for "Concerto Grosso, 4th Movement")
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT (for "Scarf Dance")

3rd Place (tie)
Southland Ballet Academy, CA (for "Odalisque, Le Corsaire")
Academy of Dance Arts, IL (for "English String Suite, 4th & 9th movement")

SPECIAL MENTION FROM THE JUDGES
Faubourg School of Ballet, IL (for "The Dolls")








SCHOLARSHIP AWARDS
USA
The Academy of Colorado BalletWilliam Sean Duvall, 17 (USA)
The Ailey SchoolDajuan Booker, 17 (USA)
American Academy of BalletCynthia Hofer - Becker, 10 (Switzerland)
American Ballet Theatre Summer IntensiveScott Spivey, 14 (USA)
Jennifer Stahl, 14 (USA)
Sakura Sakamoto (Japan)
Boston Ballet School
Catherine Williams, 14 (USA)

Joseph Gatti, 18 (USA)
Briansky Saratoga BalletWhitney Jensen, 10 (USA)
Burklyn Ballet TheaterViktoria Usova, 15 (Russia)
The Harid ConservatoryFlavia Carlos, 14 (Brazil)
Rock School of Pennsylvania BalletIsaac Hernandez, 12 (Mexico)
San Francisco Ballet SchoolDaniel Deveison, 17 (Brazil)
Universal Ballet Academy
(formerly the Kirov Academy)
Mara Thompson, 12 (Mexico)
Alexander Dutko, 16 (USA)
Walnut Hill School for the ArtsBrittany Ziegelmeyer, 14 (USA)
Washington School of BalletCatherine Hamer, 14 (USA)
Megan Gagnon, 15 (USA)
Brieanna Olson, 15 (USA)
INTERNATIONAL
Canada's National Ballet SchoolIsabella Gasparini, 14 (Brazil)
John Cranko School of Stuttgart Ballet(Germany)Angelina Zuccarini, 16 (USA)
Isha Cecere, 13 (USA)
Mugen Kazama, 16 (Japan)
Anais Bueno, 14 (Mexico)
Paris Opera Ballet School (France)Paulo Arrais Neto, 15 (Brazil)
Royal Ballet School (England)Ian Lindeman, 15 (USA)
Courtney Muscroft, 15 (USA)
Royal Winnipeg Ballet School (Canada)Patricia Velasquez, 12 (Mexico)
Tuesday Perry, 14 (USA)

More YAGP 2003.

ExploreDance.com is sponsored by
* **** ****


ExploreDance.com
ExploreDance.com is sponsored by
******* ******
exploredance.com


home || view our calendar || the store || copyright information || join our mailing list || mission statement
Search for articles by
Performance Reviews, Places to Dance, Fashion, Photography, Auditions, Politics, Health